Dynamics AX, Axapta ismiyle Danimarkalı bir yazılım şirketi olan Damgaard tarafından geliştirilmiştir. İlk versiyonu 1998 yılı mart ayında yayınlanmıştır. O zaman şirketin kurucuları olan Eric ve Preben Damgaard’ın ERP sistemleri tasarlanması üzerine 10 yılı aşkın tecrübesi bulunuyordu. Daha sonra Navision’ı (şimdiki ismiyle Dynamics Nav) geliştirdikleri PC&C firmasının kurucu ortağı oldular.

Axapta’ın ilk versiyonu sadece Danimarka ve Amerika’da kullanıma sunuldu. Birkaç Avrupa ülkesi desteğini de içeren Versiyon 1.5 Ekim 1998’de yayınlandı. 1999 da versiyon 2.0 ve 2002 de versiyon 3.0’ın yayınlanmasıyla, ek ülke desteği de sağlanarak uygulama fonksiyonelliği sürekli olarak artırıldı. Axapta versiyon 4.0’da yeni ismi Dynamics AX ile yayınlanıncaya kadar geliştirmeler birçok servis paketleri ile dağıtıldı.

Kasım 2000 de rakipleri Navision firması ile birleşme anlaşması imzalayarak PC&C firması kuruldu. Sonunda Microsoft Mayıs 2002 de Navision-Damgaard’ı satın aldı. Ve temel iş çözümü olarak Navision ve Axaptayı belirledi. Navision teknolojik ve fonksiyonel olarak küçük ölçekli işletmelere odaklanırken Axapta orta ve büyük ölçekli işletmelere hitap etmektedir.

2006 da versiyon 4.0’ın yayınlanmasıyla Microsoft, Axaptayı Dynamics AX olarak isimlendirdi. Microsoft Dynamics AX 4.0 önceki versiyonlarından sadece fonksiyonel geliştirmeleri ile değil aynı zamanda Microsoft Office görünümü ile yeniden tasarlanan yeni bir kullanıcı arayüzü ile de farklılık yaratmaktadır.

Haziran 2009’da Dynamics AX 2009 versiyonu yayınlandı. Rol merkezleri, iş akışı fonksiyonelliği gibi daha da geliştirilmiş olan özelliklerini, Microsoft Office uygulamalarına benzeyen kullanıcı arayüzüyle alışılmış bir kullanıcı deneyimi ile sunmaktadır. Çoklu tesis altyapısı ve yeni eklenen modülleri de içeren geliştirilmiş fonksiyonelliği global organizasyonların ihtiyaçlarına uçtan uca bir çözüm sunmaktadır.

Dynamics AX 2012, Ağustos 2011′ de yayınlandı. 2012 versiyonunda arayüzler, Microsoft’un Windows ve Office’ in güncel arayüzlerine benzer şekilde güncellendi. Rol tabanlı güvenlik sistemi, tamamen yeniden yapılandırılan finans-muhasebe sistemi, .Net üzerinde yapılan geliştirmelerin AX ortamında çalıştırılabilmesi, ürün veri yönetimi modülü AX 2012′ nin yeniliklerinden bazılarıdır.

Şubat 2012′ de perakende ve proses üretimi sektörlerine yönelik yeni özellikleri içeren Dynamics AX 2012 Feature Pack sürümü yayınlandı.Ve son olarak Aralık 2012′ de ek ülke destekleri ve Windows 8′ e yönelik bazı güncellemeleri içeren Dynamics AX 2012 R2 yayınlanmıştır.