Merhaba, bu yazımızda AX 2012 de nasıl rapor oluşturacağımızı veya varolan raporları nasıl değiştirebileceğimizi anlatan Developing SSRS Reports For Dynamics AX kitabını inceleyeceğiz. 2012 versiyonuyla teknik tarafta gelen yeniliklerden biri de raporların SSRS üzerinden geliştirilmesi. Bu da AX yazılımcılarının SSRS de daha detaylı bilgi sahibi olmalarını gerektiriyor.

Adında anlaşılacağı üzere kitap SSRS’in AX 2012 ile kullanımını anlatıyor. Yani genel bir SSRS kitabı değil, sadece AX 2012 ile kullanımından bahsediyor. Kitabın yazarı Hindistan’lı bir AX teknik danışmanı. Kitap ve yazar hakkında detaylı bilgiyi yayınevinin web sitesinden alabilirsiniz:http://www.packtpub.com/developing-ssrs-reports-for-dynamics-ax/book

Kitaptan faydalanabilmek için AX’ın genel yapısı, AOT, temel X++ ve genel SSRS bilginiz olmalı. Kitap, AX dünyasında yeni olan yazılımcılara ya da daha önceki versiyonlarda tecrübesi olup SSRS üzerinde rapor geliştirmede yeni olanlara hitap ediyor. SSRS üzerinden AX raporları geliştirme tecrübesi olup daha ileri düzey rapor geliştirmek isteyen yazılımcılar için bu kitabın yetersiz kalacağını düşünüyorum.

İngilizcesi oldukça anlaşılır. Bazı ana dili ingilizce olmayan yazarların yazdığı gibi kötü bir dili yok. Aynı zamanda ileri düzey ingilizce yazıp anlaşılması zor bir dil kullanan yazarlardan da değil. Yazım ve anlam hatası olmadan basit, anlaşılır düzeyde yazılmış.

İlk bölümde kitapta geçen örnekleri ve yazılım araçlarını nerden temin edebileceğimiz detaylı olarak anlatılıyor. Tabi ki öncelikle örnekleri uygulayabileceğimiz bir AX  ortamı gerekiyor. Diğer komponentler şu şekilde listelenmiş:

·         Microsoft Dynamics AX 2012 (Kernel version: 6.2.158.0,Application version: 6.2.158.0)

·         Microsoft Visual Studio 2010 (Version: 10.0.40219.1 SP1Rel)

·         Microsoft .NET Framework (Version: 4.5.50709 SP1Rel)

·         Microsoft Windows Server 2008 R2 Enterprise (Service Pack 1)

·         Microsoft Internet Explorer 9

Kitap aşağıdaki konuları içeriyor.

Chapter 1: Developing a Simple SSRS Report in Visual Studio

Chapter 2: Developing Advanced Reports in Visual Studio

Chapter 3: Developing a Report from an External Data Source

Chapter 4: Importing Reports from Visual Studio to AX and Report Deployment

Chapter 5: Using Controller and User Interface Builder Classes

Chapter 6: Developing Reports Using RDP and Report Contracts

Chapter 7: Customizing Existing Microsoft Dynamics AX Reports Using Visual Studio

Appendix A: Common SSRS Expressions

Appendix B: Common Standard AX Classes and Methods

Appendix C: Reporting Best Practices

Her bölüm gerçek senaryolar üzerinden örneklerle anlatılıyor. Örnekler adım adım ve ekran görüntüleriyle açıklanıyor. Uygulama örneklerinin bazılarında hatalarla karşılaşılabiliyor. Ancak bunlar küçük hatalar ve hata mesajı yardımıyla hemen çözülebiliyor.

Kitabın en önemli eksisi çok fazla konu anlatımının olmaması. Daha çok bir alıştırma kitabı niteliğinde. Ancak alıştırmalarda yer alan adımları ne amaçla yaptığımızı anlatmaması konunun zihinde tam oturmamasına neden oluyor. Sonuçta raporumuz çalışıyor ama her adımı sebebiyle birlikte bilmediğimiz için kendi raporumuzu geliştirirken herhangi bir işlemi atlayıp hata alabiliriz.

Sonuç olarak kitap AX 2012 de rapor geliştirmeye yeni başlayacaklar için güzel bir alıştırma kitabı. Konu anlatımı ve örnek açıklamalarının eksikliği, ileri düzey raporlamaların anlatılmaması ise kitabın rapor geliştirme için her zaman başvurulacak bir el kitabı niteliğinde olmamasına sebep olmuş.