Yetkilendirme sürecinde Ayrıcalıkların tanımlanmasından sonra ayrıcalıkların sahip olduğu İzinler tanımlanmalıdır.

Daha önce tanımladığımız “Ürünler tam kontrol” ayrıcalığına izin tanımlamak için formun izinleri kısmında yer alan Ekleme butonuna tıklanır.

Izinler_1

 

Ekleme butonuna tıklanınca İzinlere ayrıcalık ekleyebileceğimiz ağaç yapısı açılır. AX’ın client tarafında yer alan formlara yetki vermek için Zengin İstemci düğümünün altında menülerin yapısına göre hiyerarşik yapıda formlar listelenir.

Izinler_2

Örneğin Serbest bırakılan ürünler formuna yetki vermek için menü yolunun aynısı izlenerek menü öğesi seçilir.

Izinler_3

Seçilen menü öğesine erişim düzeyini belirlemek için “Erişim düzeyini ayarlayın” kısmındaki seçeneklerden biri tıklanır. Erişim düzeylerini kısaca açıklamak gerekirse:

  • Erişim yok: Yeni bir ayrıcalıkta varsayılan olarak bütün menü öğeleri “Erişim yok” düzeyindedir. Bu düzeyde ilgili menü öğesi görüntülenmez.
  • Görünüm: Bu düzeyde ilgili menü öğesi sadece görüntülenebilir.
  • Düzenle: Bu düzeyde ilgili menü öğesindeki kayıtların sadece düzenlenmesine izin verilir. Yeni kayıt oluşturmaya ve silmeye izin verilmez.
  • Oluşturmak: Bu düzeyde ilgili menü öğesine ait kayıtlarda yeni kayıt oluşturmaya izin verir. Silmeye izin vermez.
  • Düzeltme: Geçerlilik tarihi bazlı kayıtlar içeren menü öğelerinde kullanılır.
  • Tam kontrol: Bu düzeyde ilgili menü öğesi için silme dahil bütün yetkiler verilir.

Formların üzerinde bulunan butonlar da birer menü öğesidir. Yetkilendirmede butonlar için de erişim düzeyi belirlenir. Ama genelde bir forma verilen yetkinin formun kapsadığı tüm butonlara da verilmesi istenir. Bunun kolay bir yolu vardır. İzinler de yetki vermek için seçilen formun yanındaki “+” işaretine tıklarsak bu formun altında yer alan butonlar (menü öğeleri) açılır. Butonların tamamına yetki vermek için form seçili iken ekranın sağ tarafında yer alan “Çocuklar aynı erişim düzeyine ayarlanmış” tıklanır. isim garip gelebilir. Bu butonda bir çeviri hatası vardır. “Alt öğeleri de aynı erişim düzeyine ayarla” şeklinde düşünülebilir.

Izinler_4

Bu butona tıklanınca formun altında yer alan bütün menü öğelerine de aynı erişim düzeyi verilmiş olur.

Izinler_5

 

İzinleri de tanımlayarak yetkilendirme sürecinde süreç döngüsü, görev, güvenlik ayrıcalığı ve izin kırılımlarını tanımlamış olduk. Bir sonraki makalemizde yetkilendirmenin diğer ayağı olan rollerden bahsedeceğiz.